راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

حجاب برای زنان از ضروریات دین اسلام است. واجب بودن حجاب از نظر قرآن، سیره و سنت پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) و نیز به حکم عقل و اجماع رأی فقها و علمای اسلام امری ثابت است. واژه حجاب7 بار در قرآن کریم آمده است و معنای کلمه در این هفت مورد چیزی است که از هر جهت مانع دیده شدن چیز دیگری شود. در قرآن، حدود 4 آیه به واجب بودن حجاب دلالت دارد اما در مورد حفظ عفت و پاسداری از حریم آن، بیش از 10 آیه در قرآن وجود دارد.
منبع(کتاب پرنیان - نوشته محمد رضاخانی - ناشر موسسه عماد)

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
  • ۱۶ فروردين ۹۲ ، ۲۰:۰۹ ماهی

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۳ ثبت شده است

واقعه ی تاریخی مسجد گوهر شاد

رخداد مسجد گوهرشاد در تیرماه سال 1314 هجری شمسی، چند ماه قبل از واقعه کشف حجاب رخ داد که از جریان‌های مهم دوران حکومت رضاخان و نخست وزیری محمد علی فروغی است.

رضاخان در سال 1313 هجری شمسی با پادرمیانی نخست وزیرش محمد علی فروغی، سفری چهل روزه به ترکیه داشت.

وی بعد از بازگشت از ترکیه، تصمیم گرفت اقداماتی را در کشور اجرا کند تا به خیال خود ایران را همچون ترکیه از تمدن غرب بهره مند سازد.

raddokht-56

تغییر کلاه مردم به کلاه شاپو، کشف حجاب بانوان، تأسیس دانشگاه(دانشگاه تهران)، جشن هزاره فردوسی، تأسیس فرهنگستان ایران و پیمان سعدآباد، از جمله این اقدامات بود.

هنگام صدور فرمان اجباری جایگزینی کلاه ‌شاپو (به جای کلاه پهلوی ‌هایی که مردم ایران تا آن زمان بر سر می نهادند)، اجرای این دستور توسط مردم مذهبی شهر مشهد، به آسانی انجام نگرفت.

به دستور فتح الله پاکروان استاندار خراسان، شهربانی برای به کار گرفتن کلاه فرنگی به اعمال قدرت و خشونت برآمد و افراد بی کلاه را بازداشت می کرد و کلاه سابق مردم را از سر آنان بر می‌گرفت و از بین می‌برد.

در پی این اقدام شهربانی، مردم مشهد از شب نوزدهم تیر در مسجد گوهرشاد گرد آمدند و شیخ محمد تقی گنابادی معروف به شیخ بهلول واعظ در این سه روز با ایراد سخنرانی‌ های تند مردم را به ایستادگی در برابر حکومت فرا می‌خواند.

وقتی رضاخان گزارش بست نشینی مردم در حرم علی بن موسی الرضا(علیه السلام) را دریافت کرد، به شهربانی دستور داد که اگر تا صبح فردا، مردم را پراکنده نکند به بالاترین مجازات نظامی گرفتار می‌شوند.

مأموران شهربانی حکم پراکنده شدن متحصنین را صادر کرد اما مردم به این فرمان توجهی نکردند، از این رو پاکروان به ایرج مطبوعی فرمانده لشکر دستور داد مردم را با اعمال خشونت پراکنده کند.

سرتیپ مطبوعی نیز هنگ پیاده لشکر را به فرماندهی سرهنگ قادری به سرکوبی مردم گماشت که در نتیجه این فرمان، لشکر حرم و مسجد را محاصره و به تحصن کنندگان تیراندازی کردند.

در این اقدام وحشیانه شهربانی، بیش از دو هزار نفر از زائران و تحصن کنندگان کشته شدند و حکومت پیکر کشته‌شدگان را بدون رعایت آیین شرعی در گوری دسته جمعی در محله خشت مال‌ها و باغ خونی مشهد به خاک سپرد.

کارگروه عفاف و حجاب
۲۱ تیر ۹۳ ، ۱۰:۱۵ ۱ نظر

شش ماه پس از ادای شهادتین، با اولین رمضان مواجه شدم. من پیش از آن هم به موضوع حجاب فکر کرده بودم اما تا قبل از آنکه به این مرحله وارد شوم، شروع به پوشیدن لباسهای موقر کرده بودم و معمولاً یک روسری که شانه هایم را می پوشاند، داشتم. وقتی با یک خواهر مسلمان آشنا شدم، او گفت: «تنها کاری که باید انجام دهی جابجا کردن این روسری از روی شانه هایت به روی سرت است، آنگاه دارای پوشش کامل اسلامی می شوی» در ابتدا فکر می کردم که آمادگی پوشیدن حجاب را ندارم زیرا احساس می کردم که به اندازه ی کافی با ایمان نیستم. دلایل حجاب را می دانستم، با آن موافق هم بودم و زنانی را که موفق به پوشیدن حجاب شده بودند، تحسین می کردم. آنها خیلی پارسا و نجیب به نظر می رسیدند. اما می دانستم که اگر حجاب داشته باشم، مردم دائماً از من سوالات زیادی خواهند کرد و من در خود آمادگی کافی برای مواجه شدن با آن سوالات را نمی دیدم.

raddokht-55

با فرارسیدن ماه رمضان همه چیز تغییر کرد، در اولین روز ماه رمضان، از خواب برخاستم و با حجاب در کلاس حاضر شدم. الحمدلله، از آن روز تا امروز هیچگاه حجابم را کنار نگذاشته ام. چیزی در ماه رمضان بود که سبب می شد تا از مسلمان بودنم احساس قدرت و غرور داشته باشم. حالا دیگر آمادگی پاسخ دادن به سوالات همه را داشتم.


به نقل از کتاب: 

دختران راهی دیگر-کارول اِل آنو ِی

کارگروه عفاف و حجاب
۱۰ تیر ۹۳ ، ۱۴:۱۶ ۱ نظر

raddokht-46

هر محجبه ای لزوما با حیا نیست، اما هر با حیایی لزوما با حجاب است!

جمله بالا با تغییر در چند کلمه شامل آقایون هم میشه!

منبع:
untitle.ir


کارگروه عفاف و حجاب
۰۱ تیر ۹۳ ، ۰۹:۵۳ ۱ نظر