راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

حجاب برای زنان از ضروریات دین اسلام است. واجب بودن حجاب از نظر قرآن، سیره و سنت پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) و نیز به حکم عقل و اجماع رأی فقها و علمای اسلام امری ثابت است. واژه حجاب7 بار در قرآن کریم آمده است و معنای کلمه در این هفت مورد چیزی است که از هر جهت مانع دیده شدن چیز دیگری شود. در قرآن، حدود 4 آیه به واجب بودن حجاب دلالت دارد اما در مورد حفظ عفت و پاسداری از حریم آن، بیش از 10 آیه در قرآن وجود دارد.
منبع(کتاب پرنیان - نوشته محمد رضاخانی - ناشر موسسه عماد)

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
  • ۱۶ فروردين ۹۲ ، ۲۰:۰۹ ماهی

میزگرد بررسی حجاب از دیدگاه علوم جامعه شناسی، فیزیولوژی ، حقوق و فقه اسلامی با همکاری انجمن الهیات دانشگاه پیام نور تهران جنوب و با شرکت عده ای از دانشجویان علاقمند جهت بررسی حجاب از ابعاد مختلف علمی در تاریخ 6/8/93  برگزار گردید.

در این نشست هر یک از اساتید به مدت 20 دقیقه به ارائه مطالب خود از دیدگاه علوم مختلف پرداختند و در 40 دقیقه آخر دانشجویان حاضر سوالات خود را در موضوع مورد نظر مطرح کردند.

مطالب ذکر شده در این جلسه اجمالا عبارتند از:

خانم دکتر محمدی ـ جامعه شناس:

- بحث حجاب وقتی به عنوان یک پدیده اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد، از سه منظرقابل تبیین است

از طرفی حجاب حق زن است و به عنوان یک ارزش برای او محسوب می شود و جامعه در قبال این حق تکلیف دارد و باید امنیت اجتماعی زن برقرار و مورد تکریم واقع شود.از طرف دیگر حجاب حق جامعه است و این تکلیف زن است که برای حفظ سلامت اجتماع آن را رعایت کند. جهت سوم نگاه به حجاب به عنوان حق الله است که اگر رعایت نشود زن را دچار آسیب های فردی و اجتماعی بسیار می کند.

خانم دکتر اختری ـ فیزیولوژیست:

- در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه بقیه الله به بررسی علمی تآثیرات پوشش و بی حجابی در مغز و عملکرد های فیزیولوژی آن با توجه به مقالات علمی به روز و آزمایشات عملی پرداخته اند.

- مراکز مهم مغز که درگیر ورودی های بینایی، بویایی، لامسه و ... هستند عبارتند از مرکز تشکیل حافظه، مرکز کنترل هیجانات و فرمان عمل در پاسخ به محرک های هیجانی، مرکز تصمیم گیری و قضاوت

- در پی مواجهه با یک محرک هیجانی مرکز کنترل هیجانات عملکرد مرکز تصمیم گیری و قضاوت را مهار می کند.

- مهم ترین ورودی حسی به مغز که 65 تا 80 درصد را دربرمی گیرد، ورودی های بینایی است.

- مرکز کنترل هیجانات هم از نظر اندازه و هم از نظر ساختار سلولی  در خانم ها و آقایان متفاوت است، میتوان گفت این یکی از دلایل علمی تفاوت عملی حجاب در خانم ها و آقایان است. به عنوان مثال محرک های بینایی آقایان بسیار قوی تر است و خداوند به ایشان دستور فروبستن چشم ها را داده است....

- در خانم ها ورود محرک های هیجانی حافظه هیجانی را قوی تر میکند و این موجب می شود پوششی بر حافظه های دیگر مغز قرار گیرد یکی از دلایل بالا بودن آمار اضطراب و افسردگی در خانم ها همین موضوع می باشد.

خانم دکتر صریرـ حقوقدان و وکیل دادگستری:

- حجاب از مقوله احکام امضایی است به این معنا که قبل از اسلام هم وجود داشته است. ولی حدود آن در اسلام دقیق تر بیان شده است.

- به دلیل ملازمه عقل و شرع در احکام الهی و لزوم اجرای این احکام در جامعه اسلامی برای عدم رعایت قانون حجاب نیز مثل سایر قوانین اسلامی بویژه از بعد اجتماعی مجازات هایی در نظر گرفته می شود.

خانم دکتر حسین زاده – فقه و مبانی حقوق:

- ایشان به بررسی اصل حجاب از دیدگاه آیات قرآن و سنت پرداختند.

منبع:

pnu.nahad.ir

۹۳/۰۸/۱۴

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی