راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

حجاب برای زنان از ضروریات دین اسلام است. واجب بودن حجاب از نظر قرآن، سیره و سنت پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) و نیز به حکم عقل و اجماع رأی فقها و علمای اسلام امری ثابت است. واژه حجاب7 بار در قرآن کریم آمده است و معنای کلمه در این هفت مورد چیزی است که از هر جهت مانع دیده شدن چیز دیگری شود. در قرآن، حدود 4 آیه به واجب بودن حجاب دلالت دارد اما در مورد حفظ عفت و پاسداری از حریم آن، بیش از 10 آیه در قرآن وجود دارد.
منبع(کتاب پرنیان - نوشته محمد رضاخانی - ناشر موسسه عماد)

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
  • ۱۶ فروردين ۹۲ ، ۲۰:۰۹ ماهی

ایوان آینه به بلندای روحی کریمانه

چهارشنبه, ۵ شهریور ۱۳۹۳، ۰۶:۰۵ ب.ظ

نام‌گذاری هر روز به اسمی ‌یا اتفاقی باعث می‌شود که آن روز حال و هوای دیگری به خود بگیرد؛ روز معلم، روز خانواده، روز مادر و... اما چندسالی است که میلاد دردانه امام موسی‌بن‌جعفر(ع) که سال‌ها قبل از به دنیا آمدنشان امام صادق(ع) مژده آمدنشان را داده بودند، به نام روز «دختر» نامگذاری شده است.

 

هرچند که این روز به نام کریمه اهل بیت، حضرت معصومه «سلام الله علیها» نامگذاری شده، اما متأسفانه نسل جوان و مخصوصاً دختران ما، شناخت بسیار محدودی ‌از این بانوی گرانقدر دارند.

 

شاید کمتر به گوش جوانان و بخصوص دختران جوان خورده باشد که امام کاظم(ع) در مورد ایشان فرموده‌اند: "ابوها فداها" همان جمله‌ای که پیامبر گرامی ‌اسلام(ص) به حضرت زهرا«سلام الله علیها» فرمودند و شاید بسیاری از مردم نمی‌دانند که زیارت مزار پربرکت ایشان همان ثواب زیارت مزار پنهان حضرت زهرا«سلام الله علیها» را دارد و حرمشان درهای اجابتی دارد که هیچ‌کس بی جواب نمی‌ماند، باب کرامتی دارد که کسی بی‌نصیبت نمی‌ماند.

 raddokht-70

بانوی آب و آینه

حضرت معصومه«علیها السلام» در اول سال 173 هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند. پدر بزرگوارشان امام موسی‌بن‌جعفر، امام هفتم ما شیعیان و مادرشان حضرت نجمه خاتون بودند که به علت پاکی و طهارت نفس به ایشان طاهره نیز می‌گفتند.

 

حضرت فاطمه معصومه از همان آغاز، در محیطی پرورش یافت که پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند. عبادت و زهد، پارسایی و تقوا، راستگویی و بردباری، استقامت در برابر ناملایمات، بخشندگی و پاکدامنی و نیز یاد خدا، از صفات برجسته این خاندان پاک سیرت و نیکوسرشت به شمار می‌رفت. پدران این خاندان، همه برگزیدگان و پیشوایان هدایت، گوهرهای تابناک امامت و سکان داران کشتی انسانیت بودند.

 

بانوی کریمه؛ دریای فضیلت‌ها

حضرت فاطمه معصومه(س) مظهر فضایل و مقامات است. روایات معصومین(علیهم‌السلام) فضیلت‌ها و مقامات بلندی را به آن حضرت نسبت می‌دهد. امام صادق(ع) در این باره می‌فرمایند: آگاه باشید که برای خدا حرمی است و آن در مکه است؛ و برای پیامبر خدا حرمی است و آن در مدینه است. و برای امیرمؤمنان حرمی است و آن در کوفه است. بدانید که حرم من و فرزندانم بعد از من، در شهر قم است. آگاه باشید که قم، کوفه کوچک ماست، بدانید بهشت هشت دروازه دارد که سه تای آنها به سوی قم است. بانویی از فرزندان من به نام فاطمه، دختر موسی، در آن جا رحلت می‌کند که با شفاعت او، همه شیعیان ما وارد بهشت می‌شوند.

 

مهد دانش؛ بانوی کریمه

حضرت معصومه«علیها السلام» در خاندانی که سرچشمه علم و تقوا و فضایل اخلاقی بود، پرورش یافت. پس از آنکه پدر بزرگوار آن بانوی گرامی به شهادت رسید، امام رضا(ع) عهده‌دار امر تعلیم و تربیت خواهران و برادران خود شد و مخارج آنان را نیز برعهده گرفت. در اثر توجهات زیاد آن حضرت، هر یک از فرزندان امام کاظم(ع) به مقامی والا دست یافته و زبان‌زد همگان شدند.

 

ابن صباغ ملکی در این باره می‌گوید: "هر یک از فرزندان ابی‌الحسن موسی معروف به کاظم، فضیلتی مشهور دارد." بدون تردید بعد از حضرت رضا(ع) در میان فرزندان امام موسی کاظم(ع)، حضرت معصومه(س) از نظر علمی و اخلاقی، والامقام‌ترین آنان است. این حقیقت از اسامی، القاب، تعریف‌ها و توصیفاتی که ائمه‌اطهار(ع) از ایشان نموده‌اند، آشکار است.


حضرت معصومه؛ بانوی عالمه

نقل شده که روزی جمعی از شیعیان، به قصد دیدار موسی‌بن‌جعفر(ع) و پرسیدن پرسش‌هایی از ایشان، به مدینه منوره رفتند. چون امام کاظم(ع) در مسافرت بود، پرسش‌های خود را به حضرت معصومه(س) که در آن هنگام کودکی خردسال بیش نبود، تحویل دادند. فردای آن روز برای بار دیگر به منزل امام رفتند، ولی هنوز ایشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار پرسش‌های خود را بازخواستند تا در مسافرت بعدی به خدمت امام برسند. غافل از آن‌که حضرت معصومه(س) جواب پرسش‌ها را نگاشته است.

 

وقتی پاسخ‌ها را ملاحظه کردند، بسیار خوشحال شدند و پس از سپاسگزاری فراوان، شهر مدینه را ترک گفتند. از قضای روزگار در بین راه با امام موسی‌بن‌جعفر (ع) مواجه شده، ماجرای خویش را بازگفتند. وقتی امام پاسخ پرسش‌ها را مطالعه کردند، سه بار فرمود: پدرش به فدایش ...

 raddokht-71

«معصومه» لقب گرفت

شاید یکی از دلایل «معصومه» نامیدن این بانو، آن باشد که عصمت مادرش حضرت زهرا(س) در ایشان تجلی یافته است. بر اساس پاره‌ای از روایات، این لقب از سوی امام رضا(ع) به این بانوی والامقام تعلق گرفته است؛ چنان‌که فقیه بلنداندیش شیعه، علامه مجلسی در این باره می‌گوید: امام رضا(ع) در جایی فرمودند: "هرکس معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده است."

 

کریمه اهل بیت؛ بانوی مهربانی‌ها

حضرت معصومه(س) در زبان دانشمندان و فقیهان شیعه، با لقب "کریمه اهل بیت" یاد می‌شوند. از میان بانوان اهل بیت، این نام زیبا تنها به آن حضرت اختصاص یافته است. براساس رؤیای صادق و صحیحی از عالم گرانقدر، مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی، این لقب از طرف امام صادق(ع) به حضرت معصومه(س) اطلاق شده است. در این رؤیا، امام صادق(ع) به آیت‌الله نجفی که با دعا و راز و نیاز، تلاش و پیگیری را برای یافتن قبر مطهر حضرت زهرا(س) آغاز کرده خطاب فرمودند: "برتو باد به کریمه اهل بیت."

 

القاب حضرت معصومه در زیارت نامه ایشان

به طور کلی، سه زیارت‌نامه برای حضرت معصومه(س) ذکر شده که یکی از آنها مشهور و دو تای دیگر غیرمشهور است. اسامی و القابی که برای حضرت معصومه(س) ذکر شده، بدین قرار است: طاهره (پاکیزه)، حمیده (ستوده)؛ بِرّه (نیکوکار)؛ رشیده (حدیافته)؛ تقیه (پرهیزگار)؛ رضیه (خشنود از خدا)؛ مرضیه (مورد رضایت خدا)؛ سیده صدیقه (بانوی بسیار راستگو)؛ سیده رضیه مرضیه (بانوی خشنود خدا و مورد رضای او)؛ سیدةُ نساءالعالمین (سرور زنان عالم). هم‌چنین محدثه و عابده از صفات و القابی است که برای حضرت معصومه(س) عنوان شده است.

 

فضیلت زیارت بانوی کریمه

برای زیارت آن حضرت، پاداش بسیار بزرگی وعده داده شده که یکی از این پاداش‌ها ورود زائر حریم حضرت معصومه(س) به بهشت است. در این باره از امام جواد(ع) نقل شده که فرمودند: "هرکس عمه‌ام را در قم زیارت کند، بهشت از آن اوست."


منبع:

mehrkhane.com

۹۳/۰۶/۰۵
کارگروه عفاف و حجاب

حضرت معصومه(س)

روز دختران

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی