راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

راد دُخت

کانون عفاف و حجاب

حجاب برای زنان از ضروریات دین اسلام است. واجب بودن حجاب از نظر قرآن، سیره و سنت پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) و نیز به حکم عقل و اجماع رأی فقها و علمای اسلام امری ثابت است. واژه حجاب7 بار در قرآن کریم آمده است و معنای کلمه در این هفت مورد چیزی است که از هر جهت مانع دیده شدن چیز دیگری شود. در قرآن، حدود 4 آیه به واجب بودن حجاب دلالت دارد اما در مورد حفظ عفت و پاسداری از حریم آن، بیش از 10 آیه در قرآن وجود دارد.
منبع(کتاب پرنیان - نوشته محمد رضاخانی - ناشر موسسه عماد)

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب

به خاطر قرآن مسلمان شدم

يكشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۳۵ ق.ظ

«آتسوکو هوشینو» زن جوان ژاپنی است که به دلیل روحیه کنجکاو و پرسشگری‌ اش پس از واقعه ۱۱ سپتامبر وقتی رسانه‌ های مختلف نسبت به اسلام و مسلمانان می‌ تاختند، مانند بسیاری حس کنجکاویش در مورد حقیقت اسلام برانگیخته شد و بعد از تحقیق و مطالعات زیاد به دین اسلام گرایش پیدا کرد. او از طریق جستجو در اینترنت و سایت‌ های مختلف اسلامی قرآن را پیدا کرد؛ کتابی جامع و کامل که برایش جذابیت داشت برای همین ساعت‌ ها به‌ دور از نگاه دیگران پای اینترنت می‌نشست و مشغول خواندن قرآن می‌شد تا به مفاهیم آن بیشتر پی ببرد.

raddokht-52

آتسوکو از علاقه‌اش نسبت به دین اسلام می‌گوید: من در یک خانواده بودایی بزرگ شدم که خیلی نسبت به آن متعصب هستند یکی از عموهایم نماینده بودایی‌ها در مجلس ژاپن است برای همین من به دین بودایی آشنایی کامل داشتم یکی دیگر از عموهایم هم کشیش است و انجیل مسیحیان را هم خوانده بودم به نوعی هر دو دین بودایی و مسیحیت را می‌ شناختم و همیشه یک‌ سری سوالات و ابهاماتی در ذهن داشتم که کسی جوابگوی آنها نبود وقتی با اسلام آشنا شدم از همان ابتدا بدون اینکه کسی متوجه شود به تشیع مشرف شدم و از آن به بعد بود که به گفته خودش، زندگی‌ اش رنگ و بوی دیگری گرفت. با اینکه او دختر یک خانواده سرشناس و متمول ژاپنی بود و کسی انتظارش را نداشت تغییر دین بدهد، اما تحت تاثیر آیات قرآن سبک زندگی‌ اش را عوض کرد این چیزی نبود که برای خانواده متعصب بودایی او قابل قبول باشد و بپذیرند.

آتسوکو از عکس‌ العمل خانواده‌ اش وقتی فهمیدند مسلمان شده است می‌ گوید: هنگامی که به آنها گفتم من مسلمان شده‌ ام اولش اصلا باور نمی‌ کردند و آن را به شوخی گرفتند اما بعد از اینکه دیدند از خیلی کارها دوری می‌کنم و همه چیز به‌ خصوص گوشت نمی‌ خورم مخالفت زیادی با من کردند برای همین آنها من را تحت فشار و اذیت قرار دادند تا خسته شوم و از اسلام دوری کنم. آن زمان تقریبا همه دوستان و اطرافیان با من قطع رابطه کردند و طرد شدم؛ خیلی احساس تنهایی و غربت میان خانواده و همشهریانم می‌ کردم هیچ کسی را نداشتم فقط قرآن آن هم در اینترنت بود که به من احساس آرامش می‌ داد و کمکم می‌ کرد تا در آن شرایط سخت و فشارهای روانی و مالی بر اعتقادم ثابت قدم بمانم و ایمانم را محکم‌تر کنم برای همین وقتی هر روز فشارها و اذیت‌ های خانواده و اطرافیان بر من بیشتر و سخت‌ تر می‌ شد، ‌دلم آرام بود، تحمل می‌ کردم و به خدا توکل داشتم، زیرا در قرآن خدا فرموده است بر من توکل کنید و امیدوار باشید. همین آیات به من آرامش خاطر می‌ داد و پناهگاهم بود.

آتسوکو ازجایگاه قرآن در زندگی‌ اش می‌ گوید: من هر چه دارم از قرآن است، با قرآن حقیقت دین را شناختم و مسلمان شدم، با قرآن آرامش گرفتم و در برابر سختی‌ ها در آن شرایط صبوری کردم، با قرآن از کشورم مهاجرت کردم و به جایی آمدم که اصلا شناختی نسبت به آن و مردمش نداشتم و غریب بودم اما با وجود قرآن احساس غربت نمی‌کردم. همیشه قرآن برایم منبع نور و راه نجات بوده است‌ و اجازه نداده بترسم یا احساس خلاء کنم؛ ‌حقیقتا هر کس این کتاب آسمانی را بخواند و به دستوراتش عمل کند هدایت می‌شود من این را با تمام وجودم دریافتم. علاوه بر قرآن وقتی دعاهای مربوط به اهل بیت(ع) را در آن شرایط سخت و تنهایی می‌ خواندم احساس می‌ کردم خود پیامبر اسلام و اهل بیت گرامی‌ شان به من درس خصوصی می‌ دهند برای همین هرچه بیشتر دعاها و زیارات مربوط به اهل بیت را می‌ خوانم بیشتر عاشق آنها و سیره زندگی‌ شان می‌ شوم و از طریق آنها بیشتر عاشق خدا می‌ شوم.

آتسوکو بعد ازمسلمان شدن، علاقه زیادی به اهل بیت و به‌ خصوص حضرت فاطمه زهرا(س) پیدا کرد برای همین هم اسم فاطمه را بر خود گذاشت و همواره با مطالعه سعی کرده تا در مورد سیره و بیانات حضرت زهرا(س) بیشتر بداند و بر مبنای سیره زندگی و منش ایشان عمل کند، ‌او می‌ گوید: قبل از ازدواج با همسرم ماجرایی در مورد زندگی حضرت فاطمه(س) در اینترنت دیدم و خواندم خیلی برایم جالب بود و به‌ قدری تحت تاثیر آن داستان قرار گرفتم که با خدای خودم عهد بستم زندگی آینده خودم را براساس دستورات حضرت فاطمه زهرا(س) شکل بدهم. وقتی داستان ازدواج حضرت را شنیدم که ایشان مهریه کمی از حضرت علی(ع) خواسته بودند که آن هم با فروش ابزار جنگ ایشان تهیه شده بود؛‌ مهریه‌ ای که در خوشبختی زندگی مشترک ایشان با امام علی(ع) تاثیری نداشته بود. خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم و از خدا خواستم چنین موقعیتی برای من هم پیش بیاید تا بتوانم مثل ایشان رفتار کنم، زیرا حضرت زهرا(س) تنها دختر پیامبر اسلام هستند که مستقیما با سرچشمه وحی ارتباط داشته‌اند. ایشان همسر امام علی(ع) و مادر اهل بیت(ع) هستند و این نعمتی است که خدا به ما شیعیان هدیه کرده است و باید قدردان باشیم.

آتسوکو یا همان فاطمه رعایت حجاب و پوشش کامل اسلامی در ژاپن برایش سخت بود. البته در آن فضا هم کسی قبول نمی‌ کرد تا دختر جوانی با آن سابقه خانوادگی‌ اش، خود را بپوشاند و محجبه شود برای همین همیشه از خدا می‌ خواست فرصتی برایش فراهم کند تا بتواند آزادانه شعائر اسلامی و دینی را بدون هیچ محدودیتی انجام بدهد و دوست داشت با مردی ایرانی ازدواج کند تا به ایران سرزمین آمال و آرزوهای اسلامی‌ اش بیاید، جایی‌ که او را به دلیل مسلمان شدن و یا رعایت حجاب اسلامی به سُخره نمی‌ گیرد و اذیت نمی‌ شود؛ جایی‌ که به دلیل حجاب مانع تحصیل و استخدامش نمی‌ شوند، تا این‌که از طریق یکی از سایت‌ های اسلامی با همسرش آشنا شد.

فاطمه از ماجرای جالب مهریه‌اش می‌گوید: وقتی که قرار شد تا با همسرم عقد کنم، سر سفره عقد به من گفتند می‌ خواهی مهریه‌ات چقدر باشد؟ من گفتم چیزی نمی‌خواهم. هرچه اصرار می‌ کردند من نمی‌ پذیرفتم ولی عاقد گفت نمی‌ شود حتی به مقدار کم هم که باشد باید چیزی برای مهریه بخواهی. من هم گفتم پس تنها یک سکه کافی است، که بعد از ازدواج‌ مان همان سکه را فروختم تا برای خانه لوازمی که نیاز داشتیم بخریم حالا از کاری که کردم نه تنها پشیمان نیستم، بلکه لذت هم می‌برم و خوشحالم از اینکه توانستم در ابتدای زندگی مشترکمان هر چند کم اما از حضرت فاطمه زهرا(س) درعمل الگو بگیرم. همان یک سکه که برای خیلی‌ ها کم و ناچیز است و قبول نمی‌کنند تا مهریه‌ شان این اندازه باشد به زندگی ما برکت زیادی داده است و خدا را همیشه شاکرم که فاطمه زهرا(س) چنین هدیه با ارزشی به من داده‌اند.

raddokht-53

فاطمه هوشیمو حالا چند سالی است در ایران زندگی می‌ کند و سعی دارد تا شناختش را در مورد اسلام و اهل بیت(ع) بالا ببرد. او با اشتیاق درباره ایران و مردم صحبت می‌ کند و اینکه خانواده همسرش  جای خالی خانواده‌ اش را پر کرده‌ اند و نگذاشته‌ اند تا غربت و دوری از خانواده و کشورش را احساس کند از همه مهم‌ تر باهیجان تعریف می کند که در همسایگی حضرت آقا ساکن هستند و این را بزرگترین شانس زندگی‌ خود می‌ داند او چفیه اهدایی حضرت آقا را با اشتیاق نشان می‌ دهد و می‌ گوید این هدیه باارزش را خودم از دست مبارک حضرت آقا گرفتم و تا وقتی زنده‌ام پیش خودم نگه می‌ دارم. تنها گلایه این مسلمان ژاپنی این است که چرا زنان و دختران ایرانی قدر موقعیتی که در ایران دارند را نمی‌دانند؟ درحالیکه خیلی از دختران مسلمان و شیعه در سرتاسر دنیا حسرت موقعیت آنها را می‌خورند که نمی‌ توانند آزادانه در اماکن عمومی باحجاب باشند.


منبع:

rahyafte.com

۹۳/۰۶/۰۲

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی